Zajímavosti
Na co si dát pozor v rámci prevence údržby analytických vah nebo při samotném měření?
Analytické váhy patří mezi nejpřesnější váhy pro všeobecné použití. Jejich velkou výhodou je také možnost kvantifikovat změny hmotnosti, ke kterým dochází například v důsledku odpařování. Víte ale, co dělat, abyste při vážení dosáhli přesných a reprodukovatelných výsledků?
Přinášíme 7+1 tipů, které mohou v rámci využívání vah pomoci:
1. Váhy kalibrujte na místě, kde budou používány
Pokud budete potřebovat váhy přesunout, vždy je následně kalibrujte. Zároveň je kalibrujte také v pravidelných časových intervalech. K tomu jsou velmi vhodné váhy s interní kalibrací, které se umí zkalibrovat samy.
2. Použijte vestavěnou vodováhu a nastavitelné nožičky pro rovné usazení vah
3. Dbejte na okolní teplotu
Váhy používejte v prostředí, ve kterém je teplota od 18 °C do 30 °C a dbejte na to, aby okolní teplota byla co nejstabilnější. Důležité je, aby na váhy nesvítilo slunce. Není tedy vhodné umisťovat váhy u okna.
4. Mějte zavřená dvířka vah pro izolování nádobky na vzorky od vnějšího prostředí
5. Nedotýkejte se nádobky na vzorky holýma rukama
Pro manipulaci ideálně používejte laboratorní rukavice nebo pinzetu.
6. Umístěte ionizační ventilátor vedle vah
Díky němu nedojde ke znehodnocení výsledku vážení elektrostatickým nábojem.
7. Nepoužívejte agresivní čistící prostředky
Váhy ideálně čistěte jemným čistícím prostředkem a leštěte suchým hadříkem, rozhodně nevyužívejte agresivní čistící prostředky.
Závěrečný tip se týká vibrací. Ty můžete eliminovat tím, že umístíte váhy na stabilní plochu, ideálně na speciální antivibrační váhový stůl. Za naší nabídky můžeme doporučit například ten od Adam Equipment s prodlouženou zárukou na 5 let.