Zajímavosti
Využití agaru je široké. Zamysleli jste se ovšem někdy nad tím, co vlastně agar je?
Zamysleli jste se někdy nad tím, z čeho vlastně je ta průhledná gelovitá hmota, která dokáže zastoupit tolik funkcí? AGAR se skládá přibližně ze 70 % z agarózy a přibližně ze 30 % z agaropektinu. Získává se z buněčných stěn některých červených řas (Rhodophyceae), především rodů Gelidium a Gracilaria. Je známý též jako gelosa, japonská vyzina nebo kanten. Taje při 96 °C a tuhne při 40 °C.
Agar se používá zejména jako živné médium pro kultivaci mikroorganismů. V potravinářství se používá pod označením E 406 jako emulgátor, stabilizátor i zahušťovací prostředek. Je obsažený i v mnoha výrobcích asijských kuchyní, v cukrářských a pekařských výrobcích, nápojích (včetně piva a vína) až po mražené dezerty. V neposlední řadě se s agarem lze setkat též v kosmetických a farmaceutických prostředcích, v domorodých kmenech ho dokonce používají na otevřené rány jako léčivý obvaz. V botanice se využívá při laboratorním množení orchidejí a jiných rostlin. Ještě musíme zmínit, že figuruje i při výrobě papíru.
Z čeho se modeluje lidský mozek „v zastoupení“?
Netradičně velká množství agaru používá prof. doc. Eric D. Glowacki, Ph.D. se svým týmem na brněnském CEITEC pro výzkum metody neinvazní neurostimulace lidského organismu. Metoda spočívá v tom, že se elektrická stimulace nervové soustavy (periferní nervy, nebo mozek) provádí pomocí elektrod umístěných na vnějšku těla.
Nechali jsme si vysvětlit jejich využití agaru, protože nás zaujalo, že ho nakupují v takovém množství. A odpověď profesora Glowackého nás zaujala (zde jen ve zkrácené verzi): „Před několika lety jsme na jednoduchém modelu lidské lebky chtěli vyzkoušet různé druhy našich nových neurostimulátorů. Právě proto jsme také začali používat agar, což je v podstatě polysacharid s dokonalou elektrickou vodivostí. Kvalitně napodobuje elektrické vlastnosti živé mozkové tkáně, kterou jsme jím tak efektivně nahradili. K dispozici máme 1:1 model lidské lebky a v ní mozek v podobě agaru. Prostřednictvím agaru můžeme simulovat tkáň, mozek nebo nerv. Díky přesnosti provedení modelu lebky to představuje jednoduchý a rychlý způsob, jak si vědec může vyzkoušet kterýkoliv neurostimulační postup, aniž by musel sahat po klasickém zvířecím modelu.“
Pokud vás zajímají podrobnosti o tom, jak je možné předejít záchvatům epilepsie, Crohnovy choroby nebo eliminovat příznaky Parkinsonovy choroby, přečtěte si celý rozhovor.
Jak se rozlišuje kvalita agaru?
Označení AGAR KOBE I, s nímž se také můžete setkat, je odvozeno od dřívějšího zeměpisného původu agaru, kterým je japonské město Kóbe na hlavním japonském ostrově Honšú.
Původně, kdy se s agarem ještě obchodovalo v proužcích, nitích nebo čtvercích, se agar třídil do tří hlavních jakostních skupin: Kobe I – nejvyšší kvalita, čistě bílý; Korea I – mírně horší kvalita, lehce nažloutlý až světle béžový; Čína – horší kvalita, žluto béžový. Tyto termíny, a s nimi spojené rozdíly v kvalitě, jsou dnes již zastaralé – ze všech částí Asie je běžně dostupný agar stejné kvality. Označení Kobe I se dodnes používá pro mletý agar velmi vysoké kvality, který je využívaný jako mikrobiologický standardní agar. Kromě toho se ustálilo označení bakteriologický agar pro ultra čistý agar představující předběžný stupeň přečištěné agarózy vyráběný pro speciální mikrobiologické aplikace. Dánský agar, známý také jako Furcelleran, je karagenan obohacený sacharidy získaný z červené řasy Furcellaria fastgiata.
Autor: Lucie Kuchtová, Marketing