Zajímavosti
Ano, a v dalším díle našeho povídání o čajích jsou tyto aspekty rozebrány.
Kromě čaje pravého (černý, polofermentovaný – oolong a zelený čaj), který jsme v minulých dílech již představili, samozřejmě pijeme i další druhy čaje. A jejich složení podléhá přesně daným zákonům.
Legislativně jsou děleny do několika skupin podle druhu použitých rostlin a způsobu zpracování čaje. A to na čaje ochucené, bylinné, ovocné, pečené, instantní a čajové extrakty. Je potřeba říct, že ne každá směs, kterou zalijeme horkou vodou, lze nazývat čajem.
Pro to, aby mohla být směs označena jako čaj, musí být splněny legislativní požadavky. Ty mohou být poněkud matoucí a složité, ale pojďme si shrnout základní požadavky pro čaje bylinné a ovocné. Nejdůležitějšími požadavky jsou, aby byly čaje vyrobeny z rostlin uvedených v příslušné vyhlášce a aby obsahovaly minimálně 50 % hmotnostních směsi bylin nebo sušeného ovoce podle druhu čaje.
Rostliny, které je možné pro výrobu čaje použít, jsou děleny do tří skupin. První jsou rostliny, které lze do směsi přidat bez omezení (např. čajovník, heřmánek, šípek). Druhá skupina rostlin jsou ty, které se mohou přidat jen do obsahu 30 % hmotnosti čaje (např. zázvor, citron, jasmín). Třetí skupinu pak tvoří rostliny, které mohou být použity jen do obsahu 5 % hmotnosti (např. bazalka, chrpa, mučenka). Pokud jsou použity ve větším množství, musí být na obalu čaje uvedeny informace ohledně dávkování výrobku, doba jejich užívání, specifikace osob, jimž je výrobek určen, nebo naopak specifikace osob, které výrobek konzumovat nesmí.
V dalším díle se podrobně podíváme na zázvor a blahodárné účinky zázvorového čaje na lidský organismus. A pokud vás informace zaujaly a jste fanoušek pití čaje, můžete si projít také předchozí díly.
II. díl: Jaké je jeho složení, chuť, vůně a barva?
III. díl: Jeho druhy a který z nich má na lidské zdraví nejlepší účinky?
Autor: Kristýna Panušková