Zajímavosti
Pokračujeme v naší čajové naučné stezce, teď se podíváme na druhy čaje a jejich účinky.
Už víme, odkud se čajovník vzal, kdo a při jaké příležitosti jej objevil a co obsahuje za látky. Teď se podíváme na druhy čaje a dozvíte se, který z nich má na lidské zdraví ty nejlepší účinky.
Druhy čaje pravého
Podle stupně fermentace (při přípravě čaje je vhodnější termín oxidace) rozlišujeme tři druhy čajů – zelený (nefermentovaný), oolong (částečně fermentovaný) a černý (fermentovaný). Dalším druhem čaje je poté bílý čaj.
Nejvíce oblíbený je černý čaj, jehož konzumace představuje 76-78 %. Na druhém místě je zelený čaj s 20-22 %. Ten je konzumován nejvíce v asijských zemích. Oolong čaj je oblíben hlavně v Číně a na Taiwanu.
Zelený čaj
Zelený čaj patří k nápojům a potravinám s nejvíce prokázanými pozitivními účinky na lidské zdraví. V Číně jsou jeho bioaktivní účinky známy již od starověku a je zde používám jako lék již minimálně 4000 let.
Zelený čaj je vyráběn tak, že na začátku jeho zpracování dochází k zavadnutí a spaření (zahřátí) čajových lístků, čímž je tepelně inaktivován enzym polyfenoloxidasa. Tím nedojde k přeměně flavanolů na tmavě zbarvené polyfenolické sloučeniny, které dodávají barvu černému čaji. V zeleném čaji tak zůstávají zachovány jednoduché polyfenoly. U čajů japonského typu se používá zmíněné spařování, zatímco u čajů čínského typu se používá suché teplo. To je méně účinné, čímž dochází k určité přeměně polyfenolů na oxidační produkty. Další částí procesu zpracování je rolování nebo také svinování čajových lístků a jejich následné sušení a třídění.
Hlavními polyfenoly (látkami s antioxidačními vlastnostmi) v zeleném čaji jsou kyselina gallová a flavonoidy, konkrétněji pak katechiny. Z nich jsou to zejména 4 typy a to epikatechiny, epigalokatechiny, epikatechin galát a epigalokatechin galát (EGCG). Poslední zmíněný je považován za nejdůležitější bioaktivní látku čaje. Nejvíce ho obsahují pupeny a nově narostlé lístky.
Oolong čaj
Oolong čaj prochází při jeho zpracování stejnými kroky jako černý čaj. Rozdílem je to, že se lístky nechávají zavadnout na slunci a také čas fermentace, který je u oolongu výrazně zkrácen. Tím dojde k nižšímu stupni oxidace přítomných polyfenolů. Kromě společných pozitivních účinků na lidské zdraví se zeleným a černým čajem bylo například při studiích na myších se syndromem polycystických vaječníků zjištěno, že katechiny přítomné v tomto čaji pomohly zlepšit funkci vaječníků.
Černý čaj
Při zpracování černého čaje jsou po úvodním zavadnutí čajové lístky svinovány, aby se inicializoval proces fermentace (60-120 min / 40 °C), čímž dojde k aktivaci polyfenoloxidas, k přeměně přítomných flavonolů a ke snížení obsahu monomerních katechinů jako je EGCG (epigalokatechin galát). Dojde tak ke vzniku nových a složitějších sloučenin, oxidačních produktů polyfenolů. Jde zejména o látky theaflaviny a thearubiginy. Po fermentaci následuje dosušení a třídění čajových lístků jako u výše zmíněných druhů čaje.
Bílý čaj
Bílý čaj je považován za velmi exkluzivní typ čaje. Je vyráběn z pupenů a prvních nově narostlých lístků čaje. Ty po sběru prochází minimálním zpracováním. Bývají zpravidla pouze zavadnuty a sušeny. Tento čaj je chuťově velmi jemný a obsahuje více bioaktivních látek a kofeinu než zelený čaj.
Kromě klasických čajů z lístků a pupenů rostliny Camellia sinensis existuje ještě celá řada dalších čajů jako jsou čaje ovocné nebo bylinné. Jedním z nejoblíbenějších druhů zejména v sychravém počasí je poté čaj zázvorový. Ale o tom zase příště.
Zde jsou odkazy na předchozí díly mini seriálu:
II. díl: Jaké je jeho složení, chuť, vůně a barva?
Autor: Kristýna Panušková