Rozhovory
Co si představit pod názvem Nové technologie – výzkumné centrum při ZČU v Plzni?
Připravili jsme krátký blogový seriál plný zajímavostí o tomto mezinárodním vědeckém pracovišti s názvem Nové technologie – výzkumné centrum Západočeské univerzity v Plzni a o tom, jaké výzkumy probíhají. Postupně se dozvíte informace o výsledcích výzkumných projektů, které už byly aplikovány do praxe. Některé byly také zmíněny v časopise Nature a Science. V prvním díle seriálu vám jej představíme a přiblížíme, na čem jeho vědecké týmy pracují.
Toto centrum je nejdéle fungující výzkumný ústav při Západočeské univerzitě v Plzni. V roce 2000 stály u jeho zrodu čtyři výzkumné týmy, které vedli odborníci se zkušenostmi z průmyslového výzkumu. Velkou roli sehrála podpora tehdejšího rektora profesora Zdeňka Vostrackého, který prosazoval myšlenku samostatného výzkumného ústavu, který nebude součástí žádné fakulty, ale bude přímo spolupracovat s průmyslovými podniky. Zázemí NTC se i nadále postupně rozvíjelo.
Dnes se zdejší vědci věnují široké škále témat, která propojují základní i aplikovaný výzkum. Klíčovými oblastmi jsou pokročilé a kvantové materiály, zelené technologie, ekologické zdroje energie, chytrá doprava a kvalita lidského života. NTC probíhá mimo jiné například výzkum složení vysoce biokompatibilních materiálů s výjimečnou pevností a odolností vůči korozi.
My jsme si o aktivitách a objevech NTC povídali s paní Ing. Annou Benediktovou.
Jak a kdy NTC vzniklo?
Vzniklo v roce 2000 v rámci programu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy „Výzkumná centra jako centrum aplikovaného výzkumu – podprogram B“. Cílem tohoto programu bylo posílit konkurenceschopnost českého průmyslu a podpořit vývoj inovativních technologií s vyšší přidanou hodnotou.
NTC bylo zaměřeno na výzkum a vývoj v západočeském regionu s přesahem na české i mezinárodní výzkumné týmy. Vznik centra úzce souvisel s myšlenkou přenést výzkumnou kulturu bývalého Ústředního výzkumného a zkušebního ústavu koncernu Škoda Plzeň do akademického prostředí.
Mezinárodní prostředí navíc posiluje i samotnou pracovní kulturu centra.
A kolik týmů a odborníků v současnosti v NTC působí?
NTC tvoří osm výzkumných týmů s různými odbornými zaměřeními a pracuje v něm více než 120 zaměstnanců.
Pracujete společně tedy ve velkém týmu, a to včetně kolegů ze zahraničí. Jaké výhody nebo úskalí z toho plynou?
V NTC pracuje přibližně 30 % výzkumníků ze zahraničí. To s sebou sice nese určité nároky na administrativní a logistickou podporu, ale zároveň jde o investici, která se v dlouhodobém horizontu jednoznačně vyplácí. Zahraniční kolegové přinášejí nejen nové znalosti a výzkumné přístupy, ale především rozsáhlou síť kontaktů, díky nimž se můžeme zapojovat do prestižních mezinárodních projektů a konsorcií. To nám otevírá dveře k financování ze zahraničních grantových programů i k účasti na klíčových vědeckých publikacích.
Mezinárodní prostředí navíc posiluje i samotnou pracovní kulturu centra. Výměna zkušeností mezi odborníky z různých zemí vede k inovativnějším řešením, a zároveň se vytváří dynamický, inspirativní pracovní kolektiv.
Řada zahraničních vědců se díky pozitivním zkušenostem s NTC stala loajálními zaměstnanci, kteří s centrem spolupracují i v dlouhodobém horizontu.
Čemu se aktuálně věnujete a na co se primárně soustředíte v oblastech výzkumu?
V současnosti se nejvíce soustředíme na výzkum kvantových a pokročilých materiálů, které mají potenciál přinést revoluční technologické změny – například v oblasti kvantových počítačů, senzorů, energetiky nebo biotechnologií. Naše práce kombinuje teoretické výpočty s experimentálními metodami, což nám umožňuje hlubší pochopení materiálů s výjimečnými vlastnostmi, jako jsou supravodivé či vysoce paměťové struktury. Dalším významným tématem je vývoj inovativních typů baterií pro ukládání energie, včetně redoxních průtokových baterií či vodíkových palivových článků. Věnujeme se také infračerveným technologiím – například vývoji termokamer a spektrometrů pro analýzu materiálů. Nechybí ani výzkum v oblasti biomechaniky, který zahrnuje modelování lidského těla nebo testování biokompatibilních materiálů…
V dalších dílech této série se při povídání s paní Ing. Annou Benediktovou dozvíte o přelomovém objevu altermagnetismu, který před 5 lety objevili věci z Fyzikálního ústavu AV ČR a Gutenbergovy univerzity v Mohuči. Tento objev se dočkal svého otištění v časopisu Science. Dozvíte se i něco víc o obloukové peci s kapacitou se rozpálit až na 3 500 °C, kterou jsme NTC nedávno pomohli zprostředkovat a instalovat a pár zajímavostí se povíme i o naší respondentce samotné.
Autor: marketing P-LAB
Zdroj úvodní fotografie: Nové technologie - výzkumné centrum, ZČU