Zajímavosti
Směsi proteinů s přesně definovanými molekulovými hmotnostmi využívané při elektroforéze.
Zaostřili jsme na proteinové markery, o nichž jsme se chtěli rozepsat více a přehledněji, než nám dovoluje prostor e-shopu. Níže si projděte přehled proteinových markerů a jejich využití. Jsme přesvědčeni o tom, že vás to obohatí a pomůže při rozhodování, zda je vyzkoušet ve své laboratoři.
Proteinové markery nebo také proteinové žebříky (protein ladders) jsou směsi proteinů s přesně definovanými molekulovými hmotnostmi, které se používají jako referenční standardy při elektroforéze proteinů. Nejčastěji se využívají při SDS-PAGE elektroforéze k odhadu velikosti analyzovaných proteinů a jsou tak nepostradatelným nástrojem v proteomice a molekulární biologii, kde usnadňují analýzu a interpretaci experimentálních výsledků.
Základní využití proteinových markerů:
Stanovení molekulové hmotnosti proteinů – markery umožňují určit velikost neznámých proteinů na základě jejich migrace v gelu ve srovnání s referenčními proteiny.
Ověření úspěšnosti separace – použití proteinových markerů umožňuje vizuální kontrolu správnosti běhu elektroforézy a rovnoměrného oddělení proteinových frakcí.
Western blotting – jsou také nezbytné při technice Western blotting, kde slouží k orientaci při identifikaci specifických proteinů po jejich přenosu na blotovací membránu.
Kvantifikace proteinů – některé předbarvené markery mohou být použity i pro semi-kvantitativní analýzu proteinových vzorků.
Typy proteinových markerů:
Předbarvené – obsahují proteiny označené barevnými značkami, což umožňuje snadnou vizuální kontrolu a rychlejší orientaci ve výsledném gelu.
Nepředbarvené – používají se primárně v aplikacích, kde je potřeba maximální přesnost při stanovení molekulové hmotnosti proteinů.
Fluorescenční – využívají se v pokročilých zobrazovacích metodách, jako je například fluorescenční Western blotting.
Proteinové markery (žebříky) ROTH
Proteinové markery (žebříky) NIPPON Genetics
Jak se dívat na celý zastřešující vědní obor nazvaný tak mnohoznačně Life Science?
Life Science je rozsáhlý vědní obor zabývající se životem ve všech jeho formách. Studuje všechny živé organismy (živočichy, rostliny, viry a bakterie, jednobuněčne organismy i jednotlivé buňky) včetně jejich struktury, chemických procesů, molekulárních interakcí, fyziologických mechanismů, vývoje a evoluce.
Do kategorie Life Science se řadí více než 30 různých oborů o živé přírodě. Přesto, že se tato odvětví se neustále a rychle vyvíjejí, i nadále jejím epicentrem zůstává biologie.
V P-LAB e-shopu si pořídíte mnoho z potřeb pro Life Science. Podívejte se a prozkoumejte, co všechno by se vám mohlo hodit.
Autor: Aneta Lásková, Produktový specialista