Zajímavosti
Na p-lab.cz si pořídíte vše, co potřebujete pro elektroforézu (ELFO).
Potřebujete během vašeho výzkumu separovat molekuly pomocí elektroforézy? Na našem e-shopu naleznete vše, co budete potřebovat. Nakupujte snadno, rychle a spolehlivě. V nabídce jsou elektroforézy Mupid-One nebo vertikální FastGene PAGE od NIPPON Genetics, speciální špičky GEL-LOADING s filtrem od SSI, netoxická barviva, vykrajovač proužků u gelu a mnoho dalšího.
Historie elektroforézy sahá do 19., respektive do 20. století. Nejprve bylo totiž v roce 1892 publikováno, že anorganické částice v koloidním roztoku vlivem elektrického pole nenáhodně putují. Posléze byl v roce 1948 Nobelovou cenou oceněn švédský chemik Arne Tiselius, absolvent Uppsalské univerzity za výzkum elektroforézy a adsorpční analýzy. Stalo se tak poté, kdy v předchozích letech dokázal postavit elektroforetickou aparaturu, která byla schopna separovat proteiny krevního séra na základě elektroforetických mobilit.
Elektroforéza je široce využívaná laboratorní technika s mnoha aplikacemi, zejména v biochemii, molekulární biologii, genetice a biotechnologii. Nejčastěji se elektroforéza používá k dělení a analýze nukleových kyselin a proteinů na základě rozdílných elektroforetických mobilit, což je dáno velikostí a tvarem molekuly a jejím celkovým povrchovým nábojem. Pomocí elektroforézy lze také detekovat mutace nebo polymorfismy v DNA, čímž se stává velmi užitečným diagnostickým nástrojem určujícím genetická onemocnění.
Podle provedení metody můžeme obecně popsat dva základní typy elektroforetických technik. Prvním typem je tzv. volná elektroforéza, která se provádí ve vodném roztoku, kde jednotlivé částice putují směrem k elektrodě s opačnou polaritou. Druhým, častěji používaným typem, je elektroforéza na nosičích. Ty jsou zpravidla nerozpustné ve vodě, porézní a s co nejmenšími absorpčními vlastnostmi. Prvními použitými nosiči byl chromatografický papír, acetát celulózy, škrob a celulóza. V současné době se jako nosiče využívají primárně agarózové a polyakrylamidové gely.
Rádi bychom doporučili například kompaktní elektroforetický systém Mupid-One se zdrojem napájení a potřebným příslušenstvím. Jedná se o elektroforetickou vanu s kompletním příslušenstvím a oddělitelným zdrojem napájení, který je součástí balení. Navíc můžete elektroforézu sledovat v reálném čase pomocí LED iluminátoru Mupid-One, který si v případě potřeby můžete kdykoliv dokoupit.
Vaší pozornosti by neměla uniknout ani vertikální elektroforéza FastGene PAGE, která je kompletním systémem pro polyakrylamidovou gelovou elektroforézu. Veškeré vybavení, které pro analýzu potřebujete, naleznete v balení.
Další šikovnou vychytávkou jsou vykrajovače pro snadné vyřezávání proužků DNA z agarózového gelu. S vykrajovači se velmi snadno manipuluje a nehrozí poškrábání skla transluminátoru. V neposlední řadě stojí za zmínku zákazníky oblíbená netoxická barviva MIDORIGREEN Advance, Direct a Xtra. Tato barviva jsou bezpečnou alternativou ethidium bromidu se srovnatelnou citlivostí. Barviva umožňují detekci jak v ultrafialové, tak ve viditelné oblasti světelného spektra za použití Blue/Green LED transluminace.
Na e-shopu P-LABu naleznete mnohem více produktů, které by se vám pro elektroforetické metody mohly hodit! Pokud si však nebudete jisti svým výběrem, neváhejte se zeptat našich odborníků na emailu info@p-lab.cz.
Autor: Aneta Lásková, Produktový specialista - Life Science