Rozhovory
V létě jsme v P-LABu měli na praxi studenta VŠCHT Praha, Bc. Rastislava Kormana.
Bc. Rastislav Korman má před sebou 2. závěrečný ročník magisterského studia obor Technologie potravin na Ústavu sacharidů a cereálií. Během léta u nás byl na praxi, a tak jsme využili příležitost a zeptali se ho na studium a také na to, jak se mu u nás líbilo.
Čemu jste se během svého dosavadního studia konkrétně věnoval?
Na bakalářském studiu jsem studoval obor Forenzní analýza. Věnoval jsem se využití analytických metod pro detekci polysacharidů v doplňcích stravy na bázi hub. Během magisterského studia se věnuji podobnému výzkumu, ale zaměření je více do hloubky, a to na izolaci a následnou strukturní analýzu polysacharidových frakcí z hlívy ústřičné. Jedná se o její nový hybrid, který zatím není moc prozkoumaný.
Hlíva ústřičná je známá jako multifunkční potravina, která lidskému organismu nabízí několik benefitů, které z nich jste analyzoval vy?
Hlíva ústřičná se již po tisíciletí využívá, jako i jiné medicinální houby, v tradiční Čínské medicíně. Lidé ji konzumovali jednak pro její delikátní chuť, a také pro to, že obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek. Má i dobrý poměr bílkovin a nízký obsah tuku. V své práci se zabývám strukturní analýzou jejích polysacharidových frakcí. Následně se bude ve spolupráci s ústavem biochemie FPBT VŠCHT Praha testovat bioaktivita těchto frakcí, a tím potenciálně prospěšné účinky na lidské zdraví.
Jak jste během své analýzy postupoval?
Pro analýzu této houby jsem rozdělil vzorky na dvě části, třeň a klobouk, protože se dá předpokládat odlišný obsah polysacharidů v každé z částí. Vzorky jsem přečistil různými rozpouštědly, jako je například hexan, roztoky ethanolu a aceton, aby se odstranily balastní látky, jakými jsou například tuky a barevné polyfenolické látky. Následně jsem přistoupil k extrakci polysacharidů studenou vodou, horkou vodou a alkalickým roztokem. Tímto krokem lze oddělit strukturně odlišné polysacharidy na základě jejich rozdílné rozpustnosti. Jednotlivě získané frakce jsou následně analyzovány pomocí FTIR, GC/FID (monosacharidy), GC/MS (vazby mezi monosacharidy), GPC/SEC (stanovení molekulové hmotnosti) a NMR, která nám dokreslí celou strukturu jednotlivých polysacharidů. Výsledně bychom měli být schopni nakreslit jejich strukturní vzorce a popsat, jakou mají v těle houby funkci. Na závěr testuji vybrané biologické aktivity jako například imunomodulační, protizánětlivá apod.
U nás v P-LABu jste nám pomáhal s administrativou týkající se jednodušších i složitějších laboratorních přístrojů, které znáte ze své praxe. Vyměnil byste po této zkušenosti svět laboratoře za kancelář? A proč?
Aktuálně bych práci v laboratoři za jinou kariéru nevyměnil, líbí se mi a baví mě kombinace práce na počítači, jako je například hledání faktů v jednotlivých vědeckých článcích, a zároveň rád pomáhám při experimentech a analýzách v laboratoři.
Taky jsem moc spokojen s atmosférou v naší laboratoři, kterou se neustále vylepšuje Ing. Roman Bleha, Ph.D. a kde také plánuji pokračovat na doktorandském studiu po dokončení toho magisterského.
Vyzkoušel jste si s naší kolegyní Heiníkovou také práci obchodníka v terénu. Navštěvovali jste spolu zákazníky a laboratoře v Moravskoslezském kraji. Jaká byla Vaše očekávání a co jste si vyzkoušel?
Velká očekávání jsem neměl, na základě dostupných informací jsem předpokládal přísný přístup obou stran. Překvapil mě ale přátelský průběh každého setkání a také spousta zajímavých laboratoří v Moravskoslezském kraji, do nichž jsem měl možnost navštívit. Hanka ke mně byla během celé praxe moc milá a poctivě se na každé setkání připravovala.
Co jste si odnesl z návštěv našich zákazníků?
Získal jsem nový pohled na práci v laboratoři, co vše to obnáší a zkušenosti, které využiju ve svém následném kariérním růstu. A také jsem si odnesl hezké vzpomínky.